Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipinach

Lipiny 1, 39-220 Pilzno

tel./fax 14-6721-174

Projekt Biblioteka Przedszkolaka

Biblioteka Przedszkolaka to całoroczny program czytania generacyjnego z udziałem babć i dziadków połączony z zakładaniem mini bibliotek w przedszkolach. Celem kampanii jest stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów.

Rusza trzecia edycja kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka. Do tej pory przyłączyło się do niej prawie 200 placówek przedszkolnych z całej Polski, dzięki czemu 2500 dzieci regularnie czytało i rozmawiało o książkach.

W ramach kampanii każde przedszkole otrzymuje kuferek z dziesięcioma książkami dla dzieci, zestaw kart pracy opracowany do książek, specjalne teczki do przechowywania kart pracy, typograficzne okularki oraz pacynki babci i dziadka, które mają urozmaicić warsztaty czytelnicze. Cały ten zestaw do przedszkoli trafią bezpłatnie.

Ważnym elementem kampanii jest aktywny udział babć i dziadków, którzy odwiedzają dzieci w przedszkolach i czytają książki znajdujące się w kuferku. W tym roku, zgodnie z sugestiami nauczycieli, do kuferka trafią również pamiątkowe dyplomy, które będą symbolicznym podziękowaniem za zaangażowanie seniorów. Każde przedszkole, które przystąpiło do akcji realizuje dziesięć spotkań czytelniczych - na każdym spotkaniu czytana jest inna książka z kuferka i wypełniana specjalnie do niej przygotowana karta pracy. Pierwsze spotkanie zawsze odbywa się z udziałem animatora, dziewięć kolejnych nauczyciele przeprowadzają samodzielnie. Oczywiście, na każdym spotkaniu mile widziani są seniorzy.

W tegorocznej edycji w kuferku znajdą się książki:

Dwa tomy poezji polskiej:

• Jan Brzechwa – Śmiechu warte (Wydawnictwo Warstwy)

• Julian Tuwim – Pan Maluśkiewicz i wieloryb (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Książki narracyjne do czytania:

• Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Praktyczny Pan (Wydawnictwo Bajka)

• Wojciech Widłak – Pan Kuleczka (Wydawnictwo Media Rodzina)

• Marta Guśniowska – A niech to gęś kopnie (Wydawnictwo Tashka/Fika)

Wprowadzenie w świat non-fiction:

• Dorota Majkowska-Szajer – Skok na smog (Wydawnictwo Znak emotikon)

• Katarzyna Bogucka – Działka dziadka działkowicza (Wydawnictwo Widnokrąg)

Klasyka światowa dla najmłodszych:

• Tove Jansson – Kto pocieszy Maciupka? (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

• Maurice Sendak – Tam, gdzie żyją dzikie stwory (Wydawnictwo Dwie Siostry)

• Julia Donaldson – Gruffalo (Wydawnictwo Tekturka)

Grupa starszaków przyłączyła się w tym  roku do projektu, a w poniedziałek 23 września gościliśmy w przedszkolu Pana Łukasza Dębskiego Prezesa Fundacji Burza Mózgów- autora książek dla dzieci i dorosłych jak również Pana Jana Kolaka, który przeczytał bajkę wybraną przez dzieci  „Praktyczny Pan”.